سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید : استان گستان یکی از سرسبزترین استان کشور ایران است که کمتر کسی مناطق جنگلی آن را می شناسند. جنگل های وسیع گلستان همگی با نام جنگل ملی گلستان شناخته می شوند. اما مناطق دیدنی آن در هر منطقه به واسطه نزدیک بودن به روستا یا جاذبه طبیعی نام آن منطقه به خود گرفته اند. منطقه سیاه رودبار بهشتی که در فاصله 20 کیلومتری شهرستان علی آباد کتول قرار گرفته است. این منطقه که غیر از این روستا، چندین روستای دیگر در اطرافش دارد، در دامنه های ارتفاعات شرقی البرز قرار دارد و آب و هوایی معتدل و پوشش گیاهی بکر و متنوع دارد؛ از گیاهان و بوته های جنگلی مختلف گونه های کمیاب سرخدار و انجیلی است.

روستای سیاه رودبار کجاست؟

سیاه رودبار روستایی از توابع علی آباد کتول است و در 20 کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان و در بخش مرکزی دهستان زرین گل قرار دارد. ارتفاع سیاه رودبار از سطح دریا حدود ۸۵۰ متر است.از سمت بلوار امام رضا به سمت جاده زرین گل - شیرین آباد حرکت میکنید و وارد یک مسیر جنگلی زیبا می شوید.بعد از اینکه شما د رحدود 18 کیلومتر در دل جنگل های زیبا حرکت کردید به یک دو راهی می رسیم که مسیر سمت راست به سمت روستای ابر و مسیر سمت چپ تابلویی با نام روستای «میان رستاق» به سمت روستای سیاه رودبار می رود.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

علت نام سیاه رودبار

آبی که در بستر رودخانه ی این روستا جریان دارد شور است و از درون جنگل سرچشمه می گیرد. از این رو به  دلیل شوری، جلبک خاصی در این رودخانه زندگی می کند که روی آب رودخانه را پوشانده و باعث می شود که رودخانه سبز رنگ دیده شود.

هنگامی که نور خورشید به این رودخانه برخورد می کند پس از بازتاب و انعکاس، باعث تیره رنگ شدن آب این رودخانه می شود. به همین دلیل به این روستا سیاه رودبار می گویند.

جاذبه های گردشگری درروستای سیاه رودبارعلی آباد کتول

یکی از بهترین جاهای دیدنی این روستا جنگل گردی می باشد که شما میتوانید درختان زیبا و بسایر قدیمی سرخدار را مشاهده کنید.سیاه رودبار یکی از مهمترین ذخیره گاه انجیلی است. درخت انجیلی در دنیا فقط در ایران وجود داشته و به عروس جنگل های هیرکانی شهرت دارد. یک پدیده زمین شناسی منحصر به فرد در این منطقه، چشمه آب شور با املاحی سرخ رنگ است.

سد زیبای کبودوال تا اقامتگاه پونه آرام در حدود 20 دقیقه فاصله دارد و چسبیده به جنگل و جاده ای که دور تا دور آن آرام و بسیار زیبا می باشد.و از اینجا بعد از 15 دقیقه می توانید به پارکینگ آبشار کبودوال برسید و از آبشار کبودوال هم دیدن نمایید.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

روستای سیاه رودبار و تفرجگاه های تاریخی با خانه های قدیمی ، خشتی و گلی با سقف های چوبی هستند، اما خانه ها تازه تر سقف و بدنه تازه تری دارند. روستای بسیار باصفا و روی تپه سرسبزی شکل گرفته است و درختان، اطرافش را گرفته اند.

قلعه ی قدیمی به نام سرقلعه یا انگور باغ در این روستا وجود دارد که تخمین زده شده که مربوط به حدود ۱۳۰۰ سال پیش است و در بالای کوه قرار دارد.
همچنین در این روستا آبشارهای متعددی وجود دارد. این آبشارها فصلی هستند که در بهار تا خرداد آب دارند. نِروز آبشاری است که به تازگی توسط بومیان کشف شده و طبیعت بکر آن خود جذابیت های سیاه رود بار را دو چندان نموده است.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

قلعه باستانی «سیاه چال» و «قلعه موران» هم محل هایی مناسب برای گشت و گذارند؛ در سایت باستانی سیاه چال هنوز هم می توانید آثار سفال های آبرسانی داخل قلعه را تماشا کنید.

جنگل سیاه رودبار

تصاویر بسیار زیبا از جنگل ابر و مناظر زیبا از جنگل های هیرکانی که مرز بین استان سمنان و گلستان است شما با رزرو اقامتگاه بوم گردی پونه آرام می توانید به فاصله نیم ساعت از این جنگل زیبا دیدن نمایید.  گلستان با این جنگل زیبا و همچنین قرار گرفتن بزرگترین ذخیره گاه درختان سرخدار جهان که نگین جنگل‌های هیرکانی دومین اثر طبیعی جهان که در مجاورت روستای سیاه رودبار است متمایز کرده شما می توانید با اقامت بوم گردی پونه آرام با یک تیر دو نشان بدهند جنگل به هم مرتبط و هم رقص ابرها زیر پاهای تان و همچنین می توانید جاذبه های گلستان و سمنان را با یکدیگر ببینید.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

گنگا سیاه رودبار

گنگا نام منطقه است در روستای سیاه رودبار که یکی از زیستگاه های مهم مرال یا همان گوزن می باشد این منطقه به دلیل احداث جاده از یک سو قابل دسترس شده است و از سوی دیگر زیستگاه مرال را ناامن کرده است. در این منطقه چاه هایی توسط مردمان گذشته حفر شده است. این چاه‌ها از طریق لوله‌های سفالی که در حدود نیم متر طول دارند و به هم متصل است که این به این لوله‌ها را گنگ می گویند و دلیل نامگذاری منطقه نیز همین است گنگا یعنی مجموعه چند گنگ می شود. آب این چاه‌ها از طریق آن گنگ ها به قلعه باستانی که در همان نزدیکی هدایت می شده و برای شروب و استحمام مورد استفاده قرار می‌گرفت تصویر قلعه مذکور نیز موجود است. یکی از مسیرهای پیاده روی که برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است مسیر گنگا تا قلعه است که از درون جنگل می گذرد و برای کوهنوردی و طبیعت گردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صنایع دستی و شغل مردم سیاه رودبارعلی آباد کتول

برخی از مردم روستا به دامداری مشغول هستند. بسیاری از طریق شالیکاری امرار معاش می کنند. برنج سیاه رودبار به خاطر شوری آب رودخانه و املاح آن بسیار مرغوب است. اما در مجموع پس ازتوقف طرح های جنگلداری و اجرای طرح تنفس جنگل توسط منابع طبیعی تعداد زیادی از روستاییان بی کار شدند، ازین روی اخیراً بسیاری از مشاغل قدیمی از جمله نمدمالی و زنبورداری احیا شدند.

عسل نمدار که در سیاه رودبار در سال، در ماه تیر تولید می شود در دنیا به خصوص در اروپا طرفداران زیادی دارد.ابریشم بافی در سیاه رودبار رایج است. بسیاری از زنان مشغول بافتن حوله ها و پارچه های ابریشمی هستند. به تازگی کشت داروهای گیاهی مانند آویشن، گل گاو زبان و گل محمدی رواج پیدا کرده است.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

یکی از صنایع دستی بسیار معروف مردم این منطقه عروسک های محلی مارو وچه , چغلومتو و آروسکله می باشد.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

شاید کنجکاو باشید که بدانید چه حیواناتی در جنگل سیاه رودبار زندگی می کنند. در این منطقه جنگلی، حیواناتی نظیر گراز، شغال، راسو، روباه، سمور، گرگ، پلنگ، خرس و شوکا زندگی می کنند. یادتان باشد که برای ورود به جنگل سیاه رودبار بهتر است از مردم محلی این منطقه بخواهید تا شما را همراهی کنند؛ زیرا هم حیوانات وحشی و درنده در این مکان حضور دارند و هم خطر گم شدن در جنگل شما را تهدید می کند.

سوغات‌های دوست داشتنی روستای سیاه رودبار

منجوق‌دوزی، عروسک‌سازی، نمدمالی، پارچه و چادرشب‌بافی، سوزن‌دوزی و لاک تراشی یعنی ساخت محصولات چوبی با چوبی غیر از سرخدار، کارگاه‌هایی هستند که حالا به طور فعال مشغول تولید محصولات روستایی و ارائه آن به گردشگران هستند.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

کجا بمانیم؟

پیشنهاد ما این است که برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که چند روزی را در این منطقه اقامت کنید و به قدر کافی زمان برای سرزدن به گوشه و کنار آن داشته باشید. اگر دوست دارید که آرامش واقعی را تجربه کنید چند روزی از وسایلی نظیر مودم اینترنت و تلفن همراه فاصله بگیرید و خود را در دل طبیعت جنگلی و بی نظیر سیاه رودبار بیندازید.می توانید برای رزرو اقامتگاه بومگردی پونه آرام از سایت گلستانی ها اقدام نمایید. جنگل گردی، دره نوردی، کوهنوردی، روستاگردی، دوچرخه سواری، تماشای آثار تاریخی و حتی سوارکاری از جمله کارهایی است که می توانید در سفر به این منطقه از جنگل های استان گلستان تجربه کنید.

خلاصه اینکه کلی تفریح در سیاه رودبار وجود دارد که می توانید چندروزی خودتان را با آنها مشغول کنید و دل مشغولی هایتان را از یاد ببرید. یادتان باشد که هم پیاده و هم با اسب می توانید به دیدن جاذبه های جنگلی روستا بروید.
در بازدید از روستای سیاه رودبار یادتان باشد که انواع غذاهای ارگانیک، گیاهان دارویی، عسل طبیعی و میوه های جنگلی را می توانید خریداری کنید و طعم خوشمزه آنها را امتحان کنید.

سیاه رودبار بهشتی که حتما باید دید

 

برچسب ها: روستای سیاه رودبار کجاست , روستای سیاه رودبار علی آباد کتول , اقامتگاه بوم گردی درعلی آباد کتول , اقامتگاه بوم گردی پونه آرام , بوم گردی پونه آرام علی آباد کتول , اجاره ویلا در علیآباد کتول , کلبه بوم گردی در علی آباد کتول , اقامگاه های بوم گردی در علی آباد کتول ,

[ بازدید : 2 ]

[ چهارشنبه 17 مهر 1398 ] 23:37 ] [ hajar ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]